Európske ľudové remeslo prilákalo desaťtisíce ľudí

Európske ľudové remeslo prilákalo desaťtisíce ľudí. Riaditeľa festivalu potešili pozitívne ohlasy nielen návštevníkov, ale aj remeselníkov či účinkujúcich.

Nedávno skončený jubilejný 25. ročník festivalu Európske ľudové remeslo dopadol podľa riaditeľa festivalu a primátora mesta Kežmarok Jána Ferenčáka nad očakávania.

„Tento ročník musím zhodnotiť veľmi pozitívne. Nielen z hľadiska návštevnosti, ale aj z hľadiska programu či celkovej pripravenosti mesta a areálu. Zaznamenali sme jednu z rekordných návštevností v histórii festivalu, keďže toľko ľudí som v sobotu počas dňa a večer na námestí asi ešte nevidel,“ netajil radosť z festivalu Ferenčák.

Festival v tomto roku navštívilo približne 40-tisíc ľudí nielen z celého Slovenska, ale aj z Poľska, Českej republiky, Maďarska, Nemecka či z ďalších krajín Európy.

Zvýšenú návštevnosť festivalu spozorovala aj riaditeľka Múzea v Kežmarku Erika Cintulová.  „Tohtoročné EĽRO dopadlo veľmi dobre, naše divadlá navštívilo približne 5-tisíc ľudí. Vidíme, že návštevníci sa naučili, že kežmarský hrad im ponúkne divadlo spojené s históriou nášho mesta. Nádvorie sme opäť chceli udržať v historickom duchu a myslím si, že sa nám to aj podarilo,“ povedala Cintulová.

Riaditeľ festivalu sa počas neho zhováral nielen s návštevníkmi podujatia, ale aj s remeselníkmi, s účinkujúcimi a s ľuďmi, ktorí ponúkali občerstvenie. Ich dojmy boli viac než pozitívne. „Som rád, že tieto tri dni festivalu, ktorý je pre náš región mimoriadne dôležitý, dopadli veľmi dobre. Musíme si vydýchnuť a onedlho sa začať zameriavať na 26. ročník festivalu a na oblasti, ktoré by sme chceli vylepšiť,“ uzavrel Ferenčák. 

V meste Kežmarok sa najväčší festival svojho druhu v Európe koná už od roku 1991. Návštevníci môžu na festivale vidieť remeselníkov spracujúcich textil, drevo, kov, sklo či hlinu a ďalšie materiály. (elro)

Zdroj: OOCR Tatry-Spiš-Pieniny