Hrebienok sa aj vďaka Tatry Ice Master premenil na ľadové kráľovstvo

Starý Smokovec 2. februára (TASR) – Hrebienok vo Vysokých Tatrách sa premenil na ľadové kráľovstvo. Uplynulé tri dni tam počas podujatia Tatry Ice Master súperili v tesaní ľadových sôch umelci z desiatich krajín sveta. Až 47 ton ľadu premenili na ľadovú rozprávkovú krajinu, ktorú možno obdivovať aj v ďalších zimných mesiacoch. 

„Tretí ročník medzinárodných majstrovstiev v tesaní ľadových sôch prilákal do Vysokých Tatier na Hrebienok 19.0000 ľudí,“ informovala výkonná riaditeľka Oblastnej organizácie cestového ruchu Región Vysoké Tatry Lenka Maťašovská.

Ani snehová kalamita podľa nej neodradila návštevníkov Vysokých Tatier, aby si prišli pozrieť umeleckú tvorbu ľadových sochárov. Tí pracovali v náročných podmienkach a na ich diela si posvietila odborná porota, ktorá každý deň, od 30. januára do 1. februára, vyhlásila najúspešnejší tím. 

„Návštevnosť nás veľmi príjemne prekvapila. Vsadili sme na špičkové obsadenie a bolo to správne rozhodnutie. Tímy z Japonska, Malajzie či Thajska k nám merali síce dlhú cestu, ale oplatilo sa. Japonci získali v piatok (30. 1.) a sobotu (31. 1.) druhé miesto. Tím z Malajzie sa umiestnil v nedeľu (1. 2.) na treťom mieste a Thajčania si odniesli v nedeľu cenu sympatie divákov,“ doplnila Maťašovská.

Umelci sa popasovali s troma súťažnými zadaniami. V piatok to boli medvede, ktorých sa najlepšie zhostili tímy z Veľkej Británie, Japonska a Ruska. Tému Krajina, odkiaľ pochádzam zase najlepšie podľa odbornej poroty zvládli tímy z Fínska, Japonska a Slovenska. Najočakávanejšiu tému abstrakt – voľná tvorba ovládli Rusi a za nimi sochári z Veľkej Británie a Malajzie. 

„Návštevníci mali tiež možnosť vybrať tých najlepších. V piatok a v sobotu si cenu sympatie odniesli Slováci a v nedeľu Thajčania. Obrovský úspech vzbudili aj ľadové atrakcie Manhattan či katedrála Notre Dame, ktoré sú súčasťou ľadovej krajiny na Hrebienku. Nádheru z ľadu doplnili každý deň hudobné vystúpenia. V nedeľnom finále maďarský umelec Zsolt M. Tóth spolu s umeleckým kováčom Vladom Eperiešim predviedli divákom atraktívnu ľadovú ohňovú show,“ doplnila Maťašovská.

Tatranci veria, že počasie bude k ľadovým sochám i Tatranskému ľadovému dómu na Hrebienku prívetivé, aby ich mohli návštevníci Tatier obdivovať čo najdlhšie.

Viac foto TU

Zdroj: TASR