Na Liptove sa začalo babie leto

Počasie tomu síce nezodpovedá, no v Nízkych Tatrách veria, že babie leto ešte príde. Všetkých návštevníkov zahrejú výdatné zľavy, ale aj bohatý program, ktorý predĺži letnú turistickú sezónu pod Chopkom. Posledný letný víkend bude patriť jarmočným slávnostiam a oslave dňa sv. Huberta.

Babie leto a blížiaca sa jeseň sa na Liptove budú niesť v zamení zliav. S čoraz obľúbenejšou kartou Liptov Region Card si návštevníci Nízkych Tatier budú môcť užívať zvýhodnené vstupy do akvaparkov a na lanovky až do výšky 50 percent. „Podmienkou na získanie zľavy je kúpa syrových výrobkov z nášho regiónu, ktorých súčasťou je kupón na kartu s balíkom vstupov za zvýhodnenú cenu. Zaujímavé atrakcie za polovicu si záujemcovia môžu vyčerpať do konca októbra,“ hovorí manažérka projektu LRC Andrea Urbanová.

Začiatok jesene patrí pod Chopkom už tradične Hornoliptovskému jarmoku. Tento rok ho v Liptovskom Hrádku zorganizujú už po dvanásty raz. Okrem dobového jarmočného sprievodu zakončeného udelením trhových práv a tradičných remesiel, nebudú chýbať ani folklórne predstavenia a športové súťaže, vrátane bedmintonu, florbalu a lovenia rýb. Samotnému jarmoku budú počas celého týždňa  predchádzať predjarmočné pozvánky. „Najväčším ťahákom podujatia však bude piatkové večerné vystúpenie populárnej hudobnej skupiny No name, po ktorom bude nasledovať ohňová šou a atraktívny ohňostroj, ktorým zároveň oslávime dni mesta,“ avizuje Danica Žiaková pracovníčka referátu kultúry MsÚ Liptovský Hrádok. Jarmok potrvá od piatka 20. septembra popoludní do sobotného večera. Vstupy na všetky podujatia budú pre návštevníkov zadarmo.

O zábavu nebude núdza ani v nedeľu 22. septembra. Práve tento deň bude v Múzeu liptovskej dediny v Pribyline patriť oslave dňa Sv. Huberta. Tento ľudomil a zástanca spravodlivosti žil na prelome 7. a 8. storočia. Predtým ako sa stal kňazom bol vášnivým lovcom divej zveri a milovníkom hýrivých zábav. Zlom v jeho živote nastal po stretnutí s jeleňom, ktorý mal medzi parohami žiariaci kríž. „Na pamiatku tohto svätca sme pre návštevníkov pripravili netradičné podujatia. K najatraktívnejším patrí súťaž vo vábení jelenej zveri, po ktorej sa rozprúdi pravá poľovnícka zábava,“ pozýva Martin Krupa, riaditeľ Liptovského múzea.

Chýbať nebudú ani zaujímavé sprievodné podujatia vrátane výstavy poľovných zbraní a trofejí, módna prehliadka a detské poľovnícke súťaže. Zasúťažiť si však budú môcť aj dospelí, ktorí si zapília drevo na čas a konečne budú môcť bez obáv hodiť flintu do žita, tentoraz však na diaľku. Akcia sa začína sprievodom svätého Huberta v nedeľu o 9:30.

 

Zdroj: OO CR Región Liptov