Zima v znamení noviniek

STARÝ SMOKOVEC (14.september 2013) - Vysoké Tatry na zimu opäť pripravili atraktívne novinky. Lyžiarov poteší najmä nová 15-miestna kabínková lanovka v Tatranskej Lomnici, vynovená reštaurácia, viac ako štyri kilometre lyžiarskych trás v Tatranskej Lomnici i na Štrbskom Plese, ale aj možnosť pohodlného nákupu skipasov doma vďaka e-shopu. Po lyžovačke určite skvele padne relax v bazénoch. Od januára 2014 bude možné v popradskom AquaCity vyskúšať kúpanie v morskej vode, či zábavu na nových vodných atrakciách. Opäť sa oplatí v Tatrách aj ubytovať, lebo vďaka reginálnej karte TATRY Card bude lyžovačka lacnejšia, lyžiari zaplatia za 5 dní lyžovačky, ale získajú skipas až na 6 dní. Pripravené sú samozrejme zľavy a výhody i na ďalšie atrakcie po celých Vysokých Tatrách.

Zimná sezóna vo vyšších polohách doslova klope na dvere a na novinky nebude skúpa. Pre Vysoké Tatry už platí, že návštevnosti počas zimnej sezóny sa postupne doťahujú na letnú. Tatranci teda môžu byť spokojní, zimná sezóna sa teda len minimálne odlišuje počtom návštevníkov od letnej, pričom v minulosti bol rozdiel doslova priepastný. Nad dôvodmi netreba dlho rozmýšľať. Vďaka veľkým investíciám v posledných rokoch a to najmä do lyžiarskych stredísk sa záujem o zimnú dovolenku v Tatrách zvyšuje a celkové návštevnosti regiónu rok čo rok rastú. Posledná zima priniesla medziročný nárast až 11 %.

K lepším službám a nárastu návštevnosti by mali prispieť aj ďalšie tatranské novinky zimy 2013/14. Už na Vianoce by sa mali lyžiari povoziť na komfortnej 15-miestnej kabínkovej lanovke z Tatranskej Lomnice – medzistanica Štart na Skalnaté pleso. Nová lanovka zvýši kapacitu strediska o takmer 2000 osôb za hodinu. Lyžiarov poteší aj nová červená zjazdovka so zasnežovaním „3 Esíčka“ zo Skalnatého plesa na Čučoriedky a ďalšia modrá zjazdovka so zasnežovaním „Buková Hora II.“ k 8-miestnej modrej sedačkovej lanovke. Milovníkom zimnej zábavy je určená nová FUN SKI ZÓNA na Čučoriedkach. No a to, že lyžovačka ide cez žalúdok zistia návštevníci strediska v rozšírenej a zmodernizovanej reštaurácii na Skalnatom plese.

Tatranská Lomnica vďaka novinkách zimy 2013/14 ešte umocní svoju pozíciu druhého najmodernejšieho a najlepšieho lyžiarskeho strediska hneď po nízkotatranskej Jasnej. Najväčšia novinka sezóny, spomenutá kabínková lanovka, neprinesie len výhodu v náraste kapacity a komfortu prepravy, ale pomôže vo veterné dni a umožní lyžovať na nových zjazdovkách pre stredne náročných. Vďaka novinke by sa mal reálne znížiť počet dní kedy stredisko nemôže od medzistanice Štart premávať z dôvodu silného vetra.

Štrbské Pleso už roky patrí k strediskám, kde štartuje zimná lyžiarska sezóna. Stredisko ma kvalitné červené trasy, teda trasy vhodné pre stredne dobrých lyžiarov. V novej zime sa preto prevádzkovatelia sústredili na slabších lyžiarov. Štrbské Pleso poteší svojich priaznivcov novou modrou 2,2 km dlhou zjazdovkou so zasnežovaním, hneď vedľa obľúbeného svahu Interski a rodiny s deťmi priláka i nová väčšia lyžiarska škôlka MAXILAND

Obe lyžiarske strediská sa snažia vylepšiť komfort pre lyžiarov aj vďaka internetovému e-shopu. Vďaka ktorému si lyžiari skipasy zakúpia bez čakania na pokladniach a to v teple domova alebo v ubytovacom zariadení za najvýhodnejšiu cenu. Prevádzkovatelia avizujú, že lyžiarska sezóna by mala začať už 29.11.2013.

Aj keď zima je hlavne o lyžovačke, tak nielen ňou je dovolenkár živý. Svoje o tom vedia aj v popradskom AquaCity. Novinky zimnej sezóny tam budú patriť najmä rodinám s deťmi. Vďaka novému bazénu so slanou vodou už nebude treba lietať k ďalekému moru, veď aj v tom popradskom sa dovolenkári skvele zabavia či si oddýchnu. Novinkou bude aj loď so šmýkačkou, vodné delá, detská vírivka. V zime dobre padne slniečko, ku ktorému bude akosi bližšie vďaka vnútornej zimnej a neskôr aj vonkajšej letnej slnečnej terase. Zimné novinky budú dostupné dovolenkárom už v januári 2014.

Novinkou v Tatrách túto zimu rozhodne nebudú zľavy a výhody pre dovolenkárov. Rovnako ako v minulých rokoch, vďaka regionálnej karte TATRY Card, ubytovaní hostia získajú opäť zľavy na skipasy, do aquaparku  i na iné atrakcie a služby v Tatrách a preprava skibusmi (neplatí pre Štrbské Pleso) a aquabusmi bude úplne zdarma. Skibusy budú premávať na trasách Tatranské Zruby – Smokovce – Tatranská Lomnica a späť, Tatranská Lomnica – Stará Lesná – Veľká Lomnica a späť a Poprad – Starý Smokovec – Štrbské Pleso a späť. Novinkou bude posledná spomenutá linka a lyžiarov tiež poteší, že prvý ranný spoj bude v najvychytenejšom stredisku v Tatrách, v Tatranskej Lomnici, už v čase spúšťania prevádzky lanoviek o 8:30 hod.. Aquabus bude z Popradu vyrážať na trasu Starý Smokovec – Tatranská Lomnica – Stará Lesná – Veľká Lomnica a späť.

Nezabudlo sa ani na milovníkov bežeckého lyžovania. Na svoje si prídu na takmer 70 kilometroch bežeckých trás na Štrbskom Plese, v Tatranskej Lomnici, Starom Smokovci a v okolí, pričom tieto budú denne upravované. „Mekka“ slovenského bežeckého lyžovania navyše poteší aj novým náučným chodníkom pre peších, kde sa vďaka 30 infopanelom zoznámia s históriou Štrbského Plesa, dozvedia sa niečo o zimných športoch, zaujímavej faune, či flóre Tatier. Infopanely tiež priblížia atmosféru „Majstrovstiev sveta 1970“, predstavia olympionikov spod Tatier, filmy nakrútené v tejto lokalite a ďalšie zaujímavosti. Návštevníci Štrbského Plesa ho nájdu pri chodníkoch a najviac navštevovaných atrakciách. Spolu s chodníkom vznikol aj sprievodca v troch jazykových mutáciách


O pestrý program a zábavu sa postarajú aj pravidelné podujatia. Tie najatraktívnejšie budú Vianočné trhy spolu s Tatranskými Vianocami a tiež podujatie v znamení ľadu Tatry Ice Master na Hrebienku, či Snežné psy, ktoré prilákajú do Tatranskej Lomnice najmä rodiny s deťmi. Nielen milovníkov koní určite poteší, že sa po niekoľkých rokov na Štrbské Pleso vracia aj prestížny turnaj v zimnom konskom póle.

Vysoké Tatry v zime 2013/14 očaria novinkami, ale nielen nimi...

Zdroj: OOCR Región Vysoké Tatry