Kam cestovať v roku 2014?

Cestovný sprievodca Lonely Planet zostavil rebríček cenovo výhodných krajín kam sa oplatí cestovať v roku 2014. Pri zostavovaní rebríčka autori prihliadali najmä na poskytnutú hodnotu za peniaze tzv. „Best Value“.

Láska k cestovaniu i túžba spoznávať nové krajiny motivuje stále viac ľudí objavovať krásy našej planéty, a to napriek obavám s negatívneho budúceho ekonomického vývoja. Pokles cien v leteckej doprave umožnil ľudom navštevovať, donedávna ešte pre nás, exotické krajiny. Aj keď žijeme v ťažkej dobe, je dobré cestovať viac, nie menej, ale je potrebné vyberať starostlivo. Potom sa bude vaša peňaženka usmievať vďaka získaným zážitkom z cestovania. 

Grécko

Krajina má za sebou ťažké obdobie, obdobie poznačené globálnou hospodárskou krízou, ktorú sprevádzajú tvrdé úsporné opatrenia, rastúca nezamestnanosť, ako aj rôzne demonštrácie. Napriek týmto negatívam v Grécku nezabudli, že ich silnou stránkou je cestovný ruch, a preto sa usilujú o návrat stratených návštevníkov, pričom prilákať ich chcú najmä výhodnými cenami. Kombinácia pobytu pri mori spojená so spoznávaním krajiny a jej bohatej histórie to je dovolenka v Grécku! 

 
 

Taliansko

Každý z vás kto prežil romantický víkend v Benátkach, navštívil pamiatky v Ríme alebo aspoň raz absolvoval pobyt niekde na inom mieste v tejto krajine bude súhlasiť, že Taliansko je krajinou kde každý turista (pokiaľ chce) vie šikovne narábať so svojim rozpočtom. Lonely Planet odporúča južné Taliansko, ktoré sa vyznačuje najkrajšími plážami, malebnými kopcami i starobylými pamiatkami. Mestá ako Basilicata, Puglia alebo Calabria sa vyznačujú nielen kvalitnými službami za výhodnú cenu, ale aj vynikajúcou lokálnou gastronómiou i pohodovým lifestylom, ktorý dodá dovolenke tú správnu atmosféru.

 Portugalsko

Ak plánujete letnú rodinnú dovolenku za rozumnú cenu tak Portugalsko je ta správna voľba. Podľa prieskumov budú prímorské destinácie v krajine patriť k tým výhodnejším čo Európa ponúka, aj počas hlavnej turistickej sezóny v lete 2014. Ak nechcete iba leňošiť na pláži, ale spoznávať históriu a tradície krajiny môžete začať v Lisabone, ktorý je známy vynikajúcou kávou. Ako jeden zo zaujímavých tipov je uvedená nízka cena za električky premávajúce po meste, takže sa môžete voziť koľko sa vám páči. Okrem iného je Portugalsko skvelým miestom na surfovanie bez toho, aby ste museli zaplatiť veľké peniaze za letenku pre návštevu tradičných, surférmi obľúbených, krajín.

 

 

Fidži

Prekvapuje vás, že medzi cenovo výhodné krajiny patrí aj tento ostrov v južnom Tichomorí? Fidži je považované za najdostupnejší kúsok raja na zemi. Obľúbeným spôsobom cestovania v týchto zemepisných šírkach je z češtiny známe „batôžkovanie“ resp. „baťůžkáři“ (Backpackers). Pre pobyt na tomto ostrove je charakteristická sloboda cestovania. Ideálna je kombinácia turistiky s plavbou na katamaráne príp. s prepravou miestnymi autobusmi. 

Mexiko

Netreba sa nechať zastrašiť titulkami v novinách, ktoré častokrát považujú Mexiko za drahú destináciu. Dôležité je „vychytať“ výhodný let a vyhnúť sa obdobiu školských prázdnin (podobne ako v USA). Kľúčom k cenovo výhodnej dovolenke je hľadať ubytovanie nie priamo vo svetoznámych strediskách ako je napr. Puerto Vallarta. Výhodou je nižšia cena i pokojnejšie okolie s uvoľnenou atmosférou. Odporúčané sú aj autobusové výlety do Méridy, Tulume, ktorých súčasťou je aj výlet po Mayských pamiatkách. Netreba zabúdať na Cancún, klasické Cabanas a klasické chaty s palmami so slamenou strechou. 

 

Z ostatných krajín, ktoré odporúča Lonely Planet ako cenovo výhodné pre rok 2014, je potrebné spomenúť Indiu, Filipíny, Etiópiu, Bulharsko a Kostariku. Teraz už len si počkať na výhodnú cenu za letenku a vydajte sa za dobrodružstvom! Šťastnú cestu!

 

Zdroj: Lonely Planet - Best Value Travel Destinations for 2014