V Tatrách sa testujú nové lanovky

DEMÄNOVSKÁ DOLINA (28. november 2013) – Od pondelka 25. novembra prebiehali záťažové skúšky na lanovky na Lúčkach v Nízkych Tatrách a v Tatranskej Lomnici od štvrtku 28. novembra v úseku Štart – Skalnaté pleso. Pred samotným spustením lanoviek pre verejnosť a procesom kolaudácie, čakali lanovky ešte testovacie jazdy s tzv. mŕtvou váhou.

Záťažové skúšky sú posledným krokom potrebným pre splnenie podmienok pred bežnou prevádzkou. 6 sedačková lanovka na Lúčkach prevážala 20,5 tony nákladu pozostávajúceho zo sudov s obsahom 150 litrov, ktoré boli plnené vodou. Aby sa dodržala potrebná váha, náklad bol doplnený 50 a 25 kg vrecami s pieskom. Záťaž na jeden vozeň lanovky od talianskej dodávateľskej firmy Leitner si vyžadoval 560 kg. Náklad prevážalo 36 vozňov. Po úspešnom zvládnutí záťažových testov nastúpi na rad kolaudačné konanie a v decembri v Jasnej riadna prevádzka 6-miestnej sedačkovej lanovky s odpojiteľným systémom s modrými krytmi. Doprava lyžiarov vedie z nástupnej údolnej stanice Lúčky (943 m.n.m) na Vyhliadku (1 287 m.n.m), lanovka tak prekonáva 343 metrové prevýšenie, doba jazdy je 6 minút, prepravná kapacita 2 460 osôb za hodinu a počet sedačkových vozňov je spolu 90. Predpokladaný termín kedy sa lanovka „Lúčky“ spustí do prevádzky bude 15. december 2013. 

Nová 15-miestna gondola na Štarte v Tatranskej Lomnici preváža počas záťažových testov vo svojich kabínach 25 kg bandasky s betónom. Celková záťaž, ktorú musí lanovka zvládnuť počas dňa je 19,2 tony. Zastarané elektrické zariadenie pôvodnej starej 4-miestnej kabínkovej lanovky si vyžadovalo výmenu. Stará lanovka bol zvlášť citlivá na vietor a obmedzovalo to samotný komfort strediska. Jej výmena za modernú 15-miestnu lanovku bola riešením, ktoré spĺňalo požiadavky najmodernejšej technickej úrovne potrebnej do tejto horskej oblasti. Trasa novej lanovky kopíruje terén v minimálnej potrebnej výške, čim sa zvyšuje odolnosť vo veternom počasí. Kabína od rakúskej firmy Doppelmayr je zavesená na dvoch spínacích aparátoch a výrazne zvyšuje bezpečnosť aj pri nárazovom vetre o sile do 22 m/s. Lanovka prekonáva 597 metrové prevýšenie, počet kabín je 37, doba jazdy trvá 7 minút a prepravná kapacita novej gondoly je 2 400 osôb za hodinu. Lanovka začína svoju cestu v údolnej stanici Štart (1 174 m.n.m) a končí na Skalnatom plese vo výške 1 772 m.n.m. To, kedy sa spustí lanovka do prevádzky bude závisieť od splnenia všetkých záťažových skúšok a od získania kolaudačného certifikátu. Predpoklad prevádzkovania 15-miestnej lanovky v úseku Štart – Skalnaté pleso je polovica decembra. 

Zdroj: TMR