Rotunda na Chopku opäť ožíva

DEMÄNOVSKÁ DOLINA (20. december 2013) – Jedinečná vyhliadková reštaurácia Rotunda na Chopku znovu ožíva už 28. decembra 2013. Pamätníci pôvodnej Rotundy sa stanú súčasťou otvorenia ikonického miesta vo výške 2 004 m.n.m. a súčasne ďalšej kapitoly dejín v podobe slávnostného zapečatenia časovej kapsuly (Time Capsule Chopok 2013-2033) s odkazmi do budúcnosti.

Unikátnu časovú kapsulu pomáhali na samotný vrchol Chopku vyniesť už v júni tohto roka dvaja kozmonauti. Ešte posledný týždeň bude možnosť vhodiť svoj odkaz do časovej kapsuly, ktorá sa práve 28. decembra slávnostne zaplombuje a odkazy v nej pretrvajú v čase 20 rokov. Každý, kto bude v roku 2033 držiteľom odznaku s príslušným číslom obálky z časovej kapsuly, bude oprávnený si o 20 rokov prevziať odkaz. Symbolický časový medzník uzavretia časovej kapsuly majú v rukách tri osobnosti. Staršiu generáciu zastúpi pamätník pôvodnej Rotundy Ján Žiška, súčasníkov lyžiar Adam Žampa a tých najmladších zastúpi šesťročná lyžiarka Zina Antolová, ktorej bude asistovať pán Tatier – Tatranec. 150 kilogramový bronzový tubus je dielom akademického sochára Jozefa Mundiera. Dve strany obalu časovej kapsuly symbolizujú severnú a južnú stranu Chopku. Na každej strane bronzového veka je vytepaný dátum 2013-2033, motívmi reliéfu sú tunajšia flóra a ochranca Demänovskej Doliny, strážca odkazov - drak Demián. Obruba obalu časovej kapsuly je zložená z troch kruhov. Vnútorný prstenec stvárňuje rok rozdelený na 12 častí, v každej je znak zverokruhu príslušného znamenia. Stredný kruh tvorí 52 týždňov s jednotlivými fázami mesiaca a vonkajší prstenec delí týždne na 7 dní, každý deň vyjadruje špirálu nekonečného opakujúceho sa cyklu dňa a noci. O 20 rokov otvoria časovú schránku na to poverení správcovia, ktorí odkazy posunú držiteľom odznakov. Počas nadchádzajúceho leta bude časová kapsula osadená v exteriéri Rotundy na špecifickom mieste. Viac o projekte časovej kapsuly aj na http://www.jasna.sk/aktivity-a-eventy/casova-kapsula/.   

Slávnostným aktom uzavretia časovej kapsuly a rovnako nezničiteľnosťou v čase je obnovená a znovuotvorená panoramatická Rotunda, ktorá okrem 100 miestnej reštaurácie, 5 apartmánov, či priestrannej vonkajšej 200 miestnej vyhliadkovej terasy, je zároveň výstupnou stanicou lanoviek prepájajúcej severný a južný lyžiarsky svah druhého najvyššieho vrchu Nízkych Tatier. Interiér reštaurácie ozvláštni unikátna snímka hviezdy pod názvom nebula IC410, ktorú pre Rotundu vyhotovili pracovníci astrofyzikálneho ústavu (Harvard- Smithsonian CfA, Observers) Cambridge, Messachusetts. Kľúčová investícia je netradičnou architektonickou stavbou, ktorá jednak chráni návštevníkov Chopku pred nepriaznivým veterným počasím, ale zároveň aj poskytuje nezabudnuteľné výhľady na okolitú scenériu Západných Tatier a Horehronia. Podrobne o Rotunde na http://www.jasna.sk/aktivity-a-eventy/bary-a-restauracie/rotunda-restaurant/

Zdroj: TMR