Vysoké Tatry prilákali cez sviatky viac turistov

 

VYSOKÉ TATRY - Napriek nie práve typicky zimnému počasiu sa naše veľhory na návštevnosť počas Vianočných sviatkov a na Silvestra nemôžu sťažovať. Silvestrovské pobyty vyťažili kapacity na viac ako 90 %.

Lepšie toto obdobie hodnotia väčšie hotely s komplexnými službami, naopak menšie penzióny a priváty, žiaľ, riešili aj storná. 40 % klientov predstavovali domáci Slováci a až 60 % boli zahraniční klienti. Medziročný nárast obsadenosti väčších hotelov počas sviatkov a Silvestra predstavoval viac ako 10 %.

Top sezóna vo Vysokých Tatrách spojená so Silvestrovskými pobytmi práve skončila. Dnešným dňom odlietajú posledné charterové lety na Ukrajinu a do Ruska.

Počasie tento krát spôsobilo dovolenkárom aj poskytovateľom služieb cestovného ruchu nielen vo Vysokých Tatrách nemalé starosti. Nedostatok snehu a len niekoľko sprístupnených svahov bolo skúškou trpezlivosti dovolenkárov a do istej miery aj kreativity Tatrancov, ktorých cestovný ruch živí. Záujem dovolenkárov sa totiž sústredil na prechádzky, nákupy, wellness a iný program. Hitom sa stal Tatranský ľadový dóm, kde denne putovali pešo, ale najmä pozemnou lanovkou húfy turistov a v radoch čakali na mrazivú nádheru, ktorú vytvorilo 12 sochárov z ľadu. Nejedno ucho potešili aj sprievodné koncerty v dóme. Reštaurácie praskali vo švíkoch, rovnako to bolo v popradskom aquaparku, obchodoch po Tatrách aj v Poprade, obrovský záujem bol u rodín s deťmi aj o animačný program.

„Tatry v ťažkom boji o klienta obstáli. Počas Vianočných sviatkov bola obsadenosť našich hotelov veľmi dobrá, od 50 do 60% a ako už býva zvykom prevládali Slováci, zhruba len 30% boli zahraničný klienti. Silvestrovské pobyty vyťažili naše kapacity v priemere na vyše 90% pričom boli aj zariadenia, ktoré potvrdili až 98% obsadenosť. Väčšie hotely hodnotia pobyty cez sviatky a na Silvestra lepšie ako v minulom roku a nárast obsadenosti mali viac ako 10%. Niektoré menšie zariadenia však doplatili na neuhradené zálohy, nakoľko im klienti na pobyty z dôvodu počasia vôbec nenastúpili,“ povedal Ján Mokoš, predseda predstavenstva Oblastnej organizácie CR Región Vysoké Tatry.

Aj podľa vybratej dane z ubytovania zaznamenali Tatry lepšie čísla. V meste Vysoké Tatry zaznamenali medziročný nárast 26 % a v obci Štrba a na Štrbskom Plese dokonca 40 %.

„Počas Silvestra bolo v Tatrách počuť okrem slovenčiny aj ukrajinčinu, ruštinu, poľštinu či češtinu. 40% klientov v ubytovacích zariadeniach bolo domácich a 60% boli zahraniční návštevníci. Zo zahraničných hostí boli v rozhodujúcej miere zastúpení Ukrajinci, potom Rusi, Nemci, ale aj naši tradiční klienti Česi či Poliaci, ale prišli aj Litovčania, Lotyši, Maďari a Rumuni. Slabá zima do istej mieri mohla potešiť obchodníkov, keďže turisti viac nakupovali. Záber dostali animátori v hoteloch, ktorí deťom suplovali menej času stráveného na svahoch,“ povedala Lenka Maťašovská, výkonná riaditeľka Oblastnej organizácie CR Región Vysoké Tatry.

Cestovný ruch v Tatrách teraz čaká niekoľko dní slabšej sezóny, ktorý sa pokúsia využiť na ďalší reštart, aby sa s avizovaným ochladením a snežením pripravili na ďalších dovolenkárov. Keďže už 18.1.2014 začínajú Poliakom zimné prázdniny.

Zdroj: OOCR Región Vysoké Tatry