Vysoké Tatry centrom ľadového sochárstva

STARÝ SMOKOVEC (27.január) – Už od tohto piatku 31.1.2014 budú na Hrebienku neoficiálne majstrovstvá sveta v tesaní ľadových sôch pod názvom Tatry Ice Master. Počas troch dní ľadoví sochári z desiatich krajín vdýchnu život až 46 tonám ľadu. Organizátori na druhom ročníku podujatia očakávajú od piatka do nedele návštevnosť okolo dvadsať tisíc ľudí.

Ľadová krása už má svoju adresu, od 31.1. do 2.2.2014 ňou bude vysokotatranský Hrebienok a to vďaka podujatiu Tatry Ice Master. Umelcov ľadu počas neoficiálnych majstrovstiev sveta v tesaní ľadových sôch čakajú tri súťažné témy s vyhodnotením každý večer. Všetkých návštevníkov poteší aj bohatý sprievodný program s hudobnými vystúpeniami, tombolou a atraktívnou ohňovou ľadovou show. Novinkou druhého ročníka ľadového podujatia bude tzv. „čínsky múr“, ktorý prevedie návštevníkov až k top atrakcii tejto zimy Tatranskému ľadovému dómu. 

„Hrebienok ovládne podujatie plné ľadovej krásy, hudby, dobrého jedla, pitia a zimy ako z rozprávky. Začíname atraktívnym otváracím ceremoniálom a prvou typicky tatranskou súťažnou témou „Medvede“, pokračujeme v sobotu súťažnou témou „Krajina odkiaľ pochádzam“ a súťaženie uzavrieme témou „Abstrakt – voľná tvorba“. Tento rok však máme pripravené aj niečo skutočne špeciálne a to tzv. „čínsky múr“, ktorý privedie návštevníkov k najväčšej atrakcii tejto zimy k Tatranskému ľadovému dómu. Na jeho výrobu sa použije neuveriteľných 270 m3 snehu,“ povedala Lenka Maťašovská, výkonná riaditeľka Oblastnej organizácie CR Región Vysoké Tatry.

Snehový tatranský čínsky múr bude mať šesťdesiat metrov, vysoký bude tri metre a vďaka šírke jeden a pol metra bude priechodný. Konštrukcia múru sa začala pripravovať 13.1. a od 23.1. snežné delá vyrábali sneh a postupne sa začalo s realizáciou atraktívneho múru.

Organizátori lákajú na špičkové obsadenie podujatia súťažnými tímami z Japonska, Ruska, Veľkej Británie, Slovenska, Českej republiky, Maďarska, Poľska, Rumunska, Srbska aj z Fínska. Za tri dni sa umelci pokúsia vytvoriť na Hrebienku jedinečné ľadové kráľovstvo.

Sprievodný program zaujme aj tých, ktorí pri obdivovaní ľadu chcú potešiť aj svoje uši. V piatok to bude vystúpenie Mariána Čekovského spolu s Natašou Džunkovou, v sobotu obľúbená Katka Knechtová a v nedeľu podujatie uzavrie veľkolepá ľadová ohňová show maďarského umelca Zsolta M. Tótha.

Už len niekoľko dní zostáva do začiatku podujatia, ktoré z Tatier spraví ľadovú rozprávku možno aj takú ako od Andersena. 

Zdroj: Región Vysoké Tatry