Fašiangové tradície v Regióne Malá Fatra

ŽILINA (14.2.201) - Fašiangové obdobie je časom zábav, plesov, veselíc a tancovačiek. Je to obdobie od Troch kráľov až do Popolcovej stredy, po ktorom nasleduje štyridsaťdňový pôst. Aj v Malej Fatre je tento čas prechodu od zimy k jari spojený s tanečnými zábavami, fašiangovými sprievodmi, karnevalmi či zabíjačkami.  Viete o tom, že fašiangy boli pôvodne pohanskou slávnosťou, ktorá bola zasvätená bôžikovi vína Bakchovi? Hodovaním, zábavou a veselosťou mali ľudia zabudnúť na starosti všedných dní. Pochádzajú z Egypta, odkiaľ sa preniesli do Grécka a odtiaľ veľmi rýchlo do celého sveta.

 

Región Malej Fatry je miestom, kde fašiangové tradície nie sú len slovom či prežitkom. Sú skutočnou oslavou a prejavom radosti a pohostinnosti. Spoznajte bližšie Malú Fatru, zabávajte sa, hodujte, spievajte počas fašiangov u nás a s nami.

Žilina každoročne koncom februára ožíva festivalom fašiangových masiek. Carneval Slovakia Žilina je najväčším fašiangovým festivalom na Slovensku. V uliciach sa zabávajú, tancujú a spievajú maškary, zvláštne bytosti a  všakovaké príšery. Návštevníkov festivalom každoročne sprevádza fašiangový kráľ a kráľovná. Pestrý fašiangový program je pripravený v Žiline aj tento rok. Vychutnajte a ochutnajte ako chutia fašiangy v meste. 10. ročník žilinského festivalu fašiangových masiek sa bude konať na Mariánskom námestí 28. februára 2014 (piatok).

Keď sa vydáte zo Žiliny smerom na Terchovskú dolinu, prvá obec, ktorou budete prechádzať je Teplička nad Váhom. Slávenie fašiangov je tu, v obci, ktorej história je spojená s menom Žofie Bosniakovej, zaužívané od nepamäti. Tradičný fašiangový sprievod kráčal obcou už od skorých ranných hodín. Muži i ženy, prezlečení do kostýmov, hudbou a spevom oznamovali, že sa blíži nevesta so ženíchom a svadobným rúchom. "Maškary" žartovali, spievali a tancovali. Domáci ich už čakali s výslužkou v podobe domácich vajíčok, slaniny a sladkých šišiek s lekvárom. Počas dňa sa konala veľká obecná zabíjačka a po zotmení zábava na ktorej sa pochovávala basa. Fašiangové tradície v Tepličke nad Váhom stále žijú. Miestna folklórna skupina Straník vás o tom presvedčí v sobotu, 1. marca 2014. Príďte sa pozrieť, určite neoľutujete.

Obec Belá je preslávená nielen vynikajúcou zmrzlinou ale aj najlepším slovenským autocampingom roku 2013. Fašiangy v tejto obci sú charakteristické neopakovateľnou atmosférou, ktorú treba zažiť – belská muzika, vôňa pravej zabíjačkovej kapustnice či iných tradičných zabíjačkových výrobkov. Konský povoz s veselou družinou miestnych mladíkov v dobových maskách turvoňov rozveselí skutočne každého. Fašiangová veselica sa chystá na sobotu, 1. marca 2014. Už od ranných hodín sa bude pred miestnym kultúrnym domom hodovať, tancovať, spievať. Pridajte sa a vyskúšajte aj vy ako chutí pravá zabíjačková kapustnica.

V Terchovej sa pri príležitosti fašiangov každoročne konajú preteky gazdovských koní, ktoré sú spojené s fašiangovou zabíjačkou.  15. ročník Pretekov gazdovských koní sa aj tento rok uskutoční v areáli pod sochou Juraja Jánošíka v Terchovej už 1. marca 2014 (sobota) od 10.00 hod. 

Aj kysucká strana nášho regiónu si uchováva fašiangové tradície svojich predkov. V podhorskej obci Zborov nad Bystricou sa deň pred popolcovou stredou, t.j. v utorok, tradične koná ,,obchôdzka obcou s Turoňom“, ktorú pripravuje miestna folklórna skupina Zborovanka. Aj tu je na sobotu 1. marca 2014 naplánovaná fašiangová veselica spojená s pochovávaním basy a zábavnou scénkou v podaní miestnych nadšencov.

Viac informácií o fašiangových sprievodoch, plesoch či zábavách v celom regióne Malej Fatry nájdete na www.regionmalafatra.sk