Jasná privíta freeridovú elitu

DEMÄNOVSKÁ DOLINA (24. február 2014) – Kultový freeridový TOP pretek CGC Jasná Adrenalín na severnej strane Chopka odštartuje svoj dvanásty ročník 1.-5. marca 2014. Lyžiarske stredisko Jasná so svojimi žľabmi, sedlami a voľným terénom pre obľúbenú disciplínu adrenalínových športov, bude opäť po roku hostiť tých najlepších freeridových jazdcov z Rakúska, Talianska, Francúzska, Fínska, Švédska, Argentíny, Nemecka, Švajčiarska, Španielska a iných. Víťazi sa s cennými bodmi kvalifikujú na ďalšie preteky zo série Freeride World Qualifier 2014. 35 mužov a 13 žien registrovaných v Ski freeride a 20 mužov a 10 žien potvrdených pre Snowboard freeride bude súťažiť v Jasnej o 3 tisíc EUR.

V neupravenej freeridovej zóne č. 3 s názvom Chopok – Luková dolina sa v rešpektovanom preteku predstavia aj freerideri z USA, Nového Zélandu, Slovenska, Poľska, Českej republiky a Ruska. „Tento rok máme najsilnejšiu účasť. Verím, že nielen pretekári ale aj diváci, ktorí zavítajú do Jasnej zažijú okrem Majstrovstiev sveta juniorov v alpských disciplínach aj kvalitný adrenalínový zážitok s najlepším svetovým obsadením,“ uviedol Matej Hulej, riaditeľ pretekov CGC Jasná Adrenalín.      

CGC Jasná Adrenalín sa zaradila medzi sedem pretekov druhej najvyššej kategórie Freeride World Qualifier (FWQ) s 3 hviezdičkami zo štyroch, organizovaných podľa súťažných pravidiel pre preteky v extrémnom lyžovaní. V pretekoch extrémny zjazd ide o zlyžovanie vysoko exponovaného neupraveného svahu vo vymedzenom priestore s prirodzenými prekážkami. Trasa s prevýšením 400 metrov na svahoch so sklonom 35-50 stupňov je náročná na samotný štýl. Princípom pre hodnotenie je komplikovanosť skokov, výber trasy, plynulosť alebo technické prevedenie ako napríklad front flips (saltá dopredu).

Záverečný pretek celej FWQ 2014 série sa uskutoční 24.4.2014 v nórskom Roldal. Preteky v Jasnej organizuje Slovenská asociácia freeridových lyžiarov (SAFL). Vznikla v roku 2002 s cieľom združovať ľudí so záujmom o lyžovanie vo voľnom teréne. Každoročne organizuje preteky Jasná Adrenalín a vytvára podmienky pre tento šport na Slovensku.

Zdroj: TMR