Chopok prilákal freeridovú ligu

DEMÄNOVSKÁ DOLINA (3. marec 2014) – Saltá vpred, skoky zo skalného výbežku, čistý štýl jazdy, otočky na neupravenom svahu v najkrajších slovenských žľaboch na Chopku priniesli víťazstvo v CGC Jasná Adrenalín slovenskej freeriderke Stanislave Hajdukovej a Francúzovi Leovi Slamett v kategórii lyže. Prvé priečky v snowboarde patrili Rakúšanovi Alexandrovi Stadteiner a Fínke Mikaele Holsten. Významná medzinárodná súťaž vo freeridovom lyžovaní CGC Jasná Adrenalín predstavila 2. marca 2014 v Jasnej to najlepšie zo svetového lyžovania v prírodnom teréne medzi skalami.

Aj keď v sobotu pre nepriaznivé počasie museli organizátori preteky presunúť, dvanásty ročník CGC Jasná Adrenalín začal v krásny slnečný nedeľný deň. Extrémny zjazd vo vysoko exponovanom svahu sa konal vo freeridovej zóne č.3 na severnej strane Chopku v Lukovej doline. Na štart sa postavilo 78 pretekárov zo 16 krajín. „Medzi slovenské esá sa po dlhšej odmlke zaradila Stanka Hajduková, ktorá súťažila na tzv. divokú kartu. Predviedla krásnu priamu plynulú jazdu s menšími dropmi bez chýb vo veľmi náročnom teréne. Z mužov Slovákov dominoval Peter Flieg, ktorý skončil vo výbornej konkurencii štvrtý. Žeby návrat slovenských jazdcov do európskej freeride špičky? Držíme palce,“ povedal Matej Hulej, riaditeľ CGC Jasná Adrenalín.

Stanislava Hajduková (22) komentovala svoje víťazstvo po pretekoch slovami: „Pocity sú samozrejme veľmi príjemne, úprimne, musím sa priznať, že som to nečakala. Boli medzi nami výborné jazdkyne, ktorých mená sa spomínajú na pretekoch častejšie. Čo sa týka samotnej jazdy a terénu, nikto nevedel, čo nás čaká, keďže Chopok a lukové žľaby sú nevyspytateľné, čo sa týka podmienok. Počas jazdy si lyže okúsili zo všetkého niečo - ľad, nafúkanú dosku aj prašan. Je to samozrejme náročný zjazd, kopec má rôzne obtiažnosti, takže je veľmi dôležitá orientácia v teréne tak, aby ste skĺbili plynulú aj agresívnu jazdu medzi skalkami aj s nejakými skokmi.“ Ako ďalej Hajduková povedala, určitú úlohu vo víťazstve mohol zohrať aj fakt, že je domáca jazdkyňa a dobre pozná terén Chopku, má ho zmapovaný lepšie ako zahraniční freerideri a k tomu sa podľa jej slov pridal aj kúsok šťastia a pocit pohody.   

„Počasie nám prialo, pretekári si užívali adrenalínové vystúpenia, podmienky na jazdenie boli výborné rovnako ako aj atmosféra. Diváci mohli vidieť kvalitné podujatie s množstvom jazdeckých variant. Chopok sa so svojimi traťami približuje štvorhviezdičkovej úrovni. Trasy majú predpísané parametre aj 400 metrové prevýšenia a sklony 35-50 stupňov. Ďalší ročník by sme si chceli pripísať tú povestnú štvrtú hviezdičku a zaradiť Chopok a Jasnú do štvorhviezdičkových top pretekov na svete, všetko však závisí od financií. Chopok na to rozhodne má,“ dodal riaditeľ CGC Jasná Adrenalín. (pozn. - v súčasnosti je na svete iba päť pretekov, ktoré majú najvyššiu kategóriu štyroch hviezdičiek)  

CGC Jasná Adrenalín sa zaradila medzi osem pretekov druhej najvyššej kategórie Freeride World Qualifier (FWQ) s 3 hviezdičkami zo štyroch, organizovaných podľa súťažných pravidiel pre preteky v extrémnom lyžovaní. Záverečný pretek celej FWQ 2014 série sa uskutoční 24.4.2014 v nórskom Roldal. Preteky v Jasnej organizuje Slovenská asociácia freeridových lyžiarov (SAFL). Vznikla v roku 2002 s cieľom združovať ľudí so záujmom o lyžovanie vo voľnom teréne. Každoročne organizuje preteky Jasná Adrenalín a vytvára podmienky pre tento šport na Slovensku.

Zdroj: TMR