Jasná sa vrátila na mapu svetového lyžovania

DEMÄNOVSKÁ DOLINA (10. marec 2014) – Majstrovstvá sveta juniorov v alpských disciplínach Jasná 2014 (MSJ) vyvrcholili v stredu 5. marca, deň pred plánovaným oficiálnym ukončením. Obrovské poklony organizačnému výboru a všetkým zainteresovaným zneli nielen počas slávnostného záverečného ceremoniálu posledný deň majstrovstiev, ale pozitívne ohlasy žalo podujatie už od svojho samého začiatku najmä zo strany zástupcov Medzinárodnej lyžiarskej federácie (FIS).

Ďakujem za veľmi vrúcne privítanie na Slovensku, za celú prípravu ako majstrovstvá prebiehali. Musím oceniť veľmi vysoký štandard svetového šampionátu, latku ste nastavili veľmi vysoko aj vďaka perfektnej práci organizátorov i množstvu dobrovoľníkov,“ uviedol Ken Read, predseda Komisie detí a  mládeže FIS.

Počas MSJ sa lyžiarske stredisko Jasná Nízke Tatry stalo dejiskom novým športových výkonov, osobných výhier, tímových úspechov, ale najmä stretnutím tých najlepších pretekárov z celého sveta v kategórii do 25 rokov. Podujatie od 26.2-5.3. 2014 bolo šťastným aj pre súčasnú majsterku sveta v alpských disciplínach Petru Vlhovú, ktorá vybojovala pre Slovensko zlatú medailu v slalome. „MSJ boli úspešné nielen z pohľadu Slovenskej lyžiarskej asociácie (SLA,) ale najmä z pohľadu FIS, keďže v poslednom období to boli najlepšie zorganizované majstrovstvá sveta juniorov. Mali sme 361 pretekárov zo 48 krajín, trate boli stopercentne pripravené, veľkú robotu odviedli ľudia na Chopku. Podarilo sa nám zviditeľniť Slovensko,“ komentovala podujatie prezidentka SLA Jana Gantnerová.

„Poskytli sme priestor na to, aby sa takéto podujatie mohlo organizovať. Spolupráca so SLA, potenciál Tatier, investície, rozlohy zjazdoviek, zasnežovanie a spoluorganizovanie týchto majstrovstiev vytvorili možnosť zviditeľniť sa a opäť dostať Jasnú na mapu svetového lyžovania. Verím, že nás v zahraničí budú vnímať aj ako lyžiarsky národ so skvelými podmienkami a že Slovensko bude žiť lyžovaním. Kvalitný priebeh MSJ, prenosy v RTVS či na Eurosporte, spokojnosť športovcov a realizačných tímov, sú pre Jasnú tou najlepšou investíciou a reklamou, ktorá môže priniesť zvýšený záujem a návštevnosť strediska Jasná,“ uzavrel Bohuš Hlavatý, CEO Tatry mountain resorts, a.s.

Počas MSJ sa do strediska Jasná doviezlo 5 kamiónov s technikou, použilo sa 400 metrov matracov, natiahlo sa 20 km sietí, spotrebovalo sa 600 tyčí, doviezla sa približne tona soli z akvaparku Tatralandia na dosolenie lyžiarskych tratí. Najviac medailí si odnieslo Nórsko, medzi krajinami súťažili aj Indovia a obyvatelia Kajmarských ostrovov. Absolútnou hviezdou MSJ sa stal Nór Henrik Krisoffersen, bronzový medailista zo Soči, ktorý si z MSJ v Jasnej odniesol 2 zlaté medaily. Najpočetnejším tímom bolo Rakúsko (40 členov), najviac pretekárov štartovalo v mužskom slalome a svoje nezištné služby poskytlo pri úprave tratí, tlmočení, akreditáciách, sprevádzaní atď. viac ako 100 dobrovoľníkov. Počas MSJ sa vypilo spolu viac ako 10 tisíc fliaš minerálnej vody. Športová hala Liptov Aréna v areáli akvaparku Tatralandia sa stala miestom najväčšieho počtu uskladnených lyží. Servis tam poskytovali približne 2 500 párom lyží. Podrobnosti k úspešnému podujatiu v Jasnej aj na http://www.jasna2014.sk/domovska-stranka/.

Zdroj: TMR