Tatranci hodnotia zimnú sezónu

DEMÄNOVSKÁ DOLINA (10. apríl 2014) – Spoločnosť Tatry mountain resorts, a.s. (TMR) zverejnila hlavné ukazovatele zimnej sezóny 2013/14 v strediskách TMR.

TMR zverejnilo hlavné ukazovatele doterajšej zimnej sezóny 2013/14 – za obdobie od začiatku zimnej sezóny v novembri 2013 do konca marca 2014 – v porovnaní s rovnakým obdobím v predchádzajúcom roku. Porovnanie zahŕňa hotely patriace do portfólia TMR a horské strediská - Jasná Nízke Tatry, Vysoké Tatry – Tatranská Lomnica, Starý Smokovec a Štrbské Pleso a Aquapark Tatralandia. Hodnotenie nezahŕňa stredisko Špindlerův Mlýn v Českej republike a nedávno kúpené stredisko Szczyrkowski Ośrodek Narciarski v Poľsku.

Hlavné údaje:

• Celkové tržby sa za zimnú sezónu medziročne zlepšili o 3,6%

• V horských strediskách počet lyžiarskych osobodní, podľa ktorých sa meria návštevnosť, za porovnávané obdobie klesol o 4,7%

• V Aquaparku Tatralandia sa počet návštevníkov za dané obdobie medziročné zvýšil o 4,1%

• V segmente Hotely sa obsadenosť zvýšila vo váženom priemere o 3,8 percentuálnych bodov a priemerná denná cena až o 13,8%.

• Tržby z predaja skipassov za dané obdobie mierne poklesli o 2%

• Tržby aquaparku sa zvýšili o 10,2%

• Tržby hotelov medziročne stúpli o 15,8%

• Tržby v reštauračných zariadeniach narástli o 3,7% a v športových službách a obchodoch o 1,6%

K priebežným výsledkom sezóny sa CEO TMR Bohuš Hlavatý vyjadril nasledovne: „Museli sme čeliť extrémne miernej a suchej zime, čo ovplyvnilo aj našich návštevníkov a následne aj tržby v horských strediskách. Navyše, porovnávané obdobie nezahŕňa veľkonočné sviatky ako minulý rok. Napriek poklesom je to dobrý výsledok, keďže vďaka našej špičkovej bezkonkurenčnej technickej vybavenosti dosiahnutej masívnymi investíciami do zasnežovania a úprav zjazdoviek sme priniesli našim klientom oveľa dlhšiu a kvalitnejšiu lyžovačku ako ktorékoľvek iné stredisko na Slovensku. Pokles lyžiarskych osobodní sme kompenzovali Aquaparkom Tatralandia, ktorý bol so svojím Tropical Paradise zásadným prelomom v poskytovaných službách a v kombinácií s počasím priniesol veľmi dobré výsledky. Trend dopytu klientov po doplnkových službách pokračoval a potvrdil sa v náraste tržieb tohto subsegmentu. Pozitívny vývoj v našom hotelovom segmente sme dosiahli najmä vďaka naším zahraničným klientom hlavne z Poľska a Ukrajiny, ako výsledok našej dlhodobej marketingovo-obchodnej práce na týchto trhoch. Výsledky hotelového segmentu TMR ukázali, že práca v oblasti obchodu a dlhodobá koncentrácia na kvalitu poskytovaných služieb a investície do vybavenia hotelov prinášajú svoje ovocie.“ 

Lyžovačka začala v horských strediskách už 29. novembra 2013. Postupným otvorením stredísk sa v Jasnej lyžovalo na 46 km a vo Vysokých Tatrách na 24 km zjazdových tratí. Zo štatistických údajov vyplýva, že počas zimnej sezóny 2013/14 sa lyžovalo vo Vysokých aj Nízkych Tatrách spolu 123 dní (údaje od 29.11.2013 do 31.3.2014), z ktorých sa v celom stredisku Štrbské Pleso nelyžovalo 1 deň a v Tatranskej Lomnici 13 dní kvôli silnému nárazovému vetru. V Jasnej si lyžiari užívali 56 slnečných dní, na Štrbskom Plese 64 a v Tatranskej Lomnici 62 jasných a polojasných dní. Lomnické sedlo bolo spustené netradične pre peších návštevníkov 7.1.2014. Lyžiari si najvyššie položenú zjazdovku vo Francúzskej mulde vychutnali až 21.3.2014, teda takmer o dva mesiace neskôr ako minulý rok. Do Vysokých Tatier prišlo počas zimy 56% Slovákov, 20% Poliakov, 10% Čechov, 5% Rusov a 4% Ukrajincov. Jasnú navštívilo 32% Poliakov, 30% Slovákov, 9% Čechov 6% Ukrajincov a 6% Rusov. Zima priniesla viaceré novinky: ikonickú Rotundu, nové lanovky, parkovisko, zjazdovky, luxusné chalety a nové nástupné body. Hitom sezóny sa stal nákup skipassov a produktov TMR cez e-shop Gopass.sk. „Nový klientsky program Gopass má za sebou prvú a úspešnú sezónu. Svoju zákaznícku kartu si aktivovalo už takmer 100 tisíc hostí, ktorí na ňu čerpajú všetky aktuálne dostupné odmeny a výhody svojho členstva v Gopass-e,“ uviedol riaditeľ CRM programu Gopass Michal Beňo. 

Aj keď sa zimná sezóna kvôli teplému jarnému počasiu vo väčšine slovenských stredísk skončila, strediská TMR sú stále v prevádzke a predpokladá sa, že sa bude lyžovať aj počas veľkonočných sviatkov.

Zdroj: TMR