Cestovný ruch v Tatrách rastie, môžu za to domáci

STARÝ SMOKOVEC (7.apríl) – Receptom na vyššiu obsadenosť ubytovacích zariadení v Tatrách je domáci cestovný ruch. Potvrdili to aj čísla za rok 2013, v ktorom až 63,4% návštevníkov tvorili práve Slováci. Zo zahraničných návštevníkov najväčší podiel predstavovali tradične Českí turisti a po nich Poliaci a skokani roka sú jednoznačne Ukrajinci, ktorí postúpili zo šiesteho miesta až na výborné tretie. 

Tatranci odhalili ďalšie čísla z roku 2013. Počet ubytovaných za rok 2013 vo Vysokých Tatrách bol 517 853. Slovákov z nich bolo 328 086 čo predstavuje 63,4%, zahraniční návštevníci tvorili 36,6%. Zdá sa, že práve domáci cestovný ruch už niekoľko rokov stojí za nárastom počtu ubytovaných hostí v Tatrách. Podľa štatistík sa región už v roku 2011 vyrovnal s následkami hospodárskej krízy z roku 2009, a to predovšetkým masívnym nárastom domáceho cestovného ruchu. Už vtedy domáci tvorili takmer 62% z počtu všetkých ubytovaných hostí v regióne.

„Štatistické výsledky nám pomáhajú zorientovať a nastavujú nám vždy potrebné zrkadlo. Som nesmierne rada, že aj rok s koncovkou trinásť bol pre nás úspešným. V desiatke krajín, z ktorých k nám prichádza najviac návštevníkov stabilne kraľujú Slováci. Tieto čísla potvrdzujú, že pilierom cestovného ruchu v Tatrách je domáci cestovný ruch. Za Slovákmi nasledujú Česi, po nich Poliaci, skokani roka Ukrajinci, následne Kórejčania, Nemci, Maďari, Rusi, Rakúšania, Litovčania a desiatku uzatvárajú hostia z Veľkej Británie“ povedala Lenka Maťašovská, výkonná riaditeľka Oblastnej organizácie CR Región Vysoké Tatry. 

Tatranci vidia už dlhšie potenciál východne od našich hraníc a preto v minulom roku a aj v aktuálnom roku aktívne propagujú destináciu na Ukrajine, v Rusku aj na Pobaltí. Zároveň dúfajú, že na sneh skúpa zima negatívne neovplyvní rastúci trend.

Pre zaujímavosť predkrízový rok 2008 bol najúspešnejším v cestovnom ruchu v ére samostatnosti Slovenska i tatranského regiónu. Vtedy boli podiely domácich ubytovaných hostí a zahraničných oveľa vyrovnanejšie. 58,5% návštevníkov bolo zo Slovenska a 41,5% zo zahraničia.

Tatranci majú za sebou prvé mesiace roku 2014 a obsadenosť ubytovacích zariadení vďaka priam nadľudskému úsiliu bola aj v neštandardne teplej zime výborná. Uvidí sa čo ukážu ďalšie mesiace.

Zdroj: OOCR Región Vysoké Tatry