Počet klientov v roku 2013 v Bardejovských kúpeľoch opäť narástol

Bardejovské kúpele navštívilo vlani o 13 % viac klientov. Vlani ich navštívilo 19 697 osôb, oproti  17 425 osobám v roku 2012.

Zahraniční hostia predstavovali 1758 osôb, čo tvorilo cca 9 % zo všetkých návštevníkov. Najviac zahraničných klientov prišlo z Ukrajiny (35 %), Ruska (25 %), ČR, Poľska, Nemecka, Rakúska a iných krajín. Z celkového počtu 17 939 domácich klientov tvorili 46 % domáci samoplatcovia, 35,2 % klientom preplatili pobyt poisťovne a zvyšok boli rekondičné a rehabilitačné pobyty. Informovala o tom ekonomicko-obchodná riaditeľka Bardejovských kúpeľov Tamara Šatanková.

,,Počet klientov v roku 2013 nám narástol spolu o 13 %. Najviac nás potešil fakt, že sa zvýšil počet samoplatcov o 692, čo v tržbách predstavuje nárast o viac ako 15%. Nárast sme zaznamenali aj u klientov, ktorým preplatili pobyt poisťovne a to až o 471. Pripisujeme to zvýšenému počtu liečených diagnóz. Zo všetkých slovenských kúpeľov majú Bardejovské najširšie indikačné zameranie, liečia sa tu všetky ochorenia s výnimkou duševných a kožných,“ konštatovala T. Šatanková.

Dodala, že práve vysoké počty a rast samoplatcov v tvrdej konkurencii a stagnujúcej kúpnej sile obyvateľstva v posledných dvoch rokoch, už nedávajú priestor na taký rast ako doteraz. Kúpele však budú pokračovať v marketingových aktivitách a organizovaní atrakcií pre návštevníkov. Magnetom  je predovšetkým komplex Wellness Spa.

,,V roku 2014 predpokladáme už len mierny nárast samoplatcov zo SR. Očakávame aj mierny, 2 až 3 % nárast klientov od poisťovní a vyšší nárast zahraničnej klientely, hlavne z východu. Začali sme spoluprácu s Izraelom, aj napriek nie veľmi vhodnému dopravnému spojeniu,“ povedala T. Šatanková.

Bardejovské kúpele sa rozprestierajú na ploche 31 hektárov a vo vlastníctve spoločnosti je 33 objektov. V Bardejovských kúpeľoch si prídu na svoje všetci - od klientov zdravotných poisťovní a samoplatcov, cez wellness pobyty, až po rodiny s deťmi na celodenných výletoch. Obyvatelia okresu Bardejov, ale aj širokej spádovej oblasti, až po Vysoké Tatry, s obľubou využívajú Bardejovské kúpele ako cieľ jednodňovej turistiky. Okrem vyhľadávaného letného kúpaliska s ohrievanou vodou a komplexu Wellness Spa, sa do kúpeľov chodí aj za kultúrou. Počas leta sa tu takmer neustále konajú kultúrno-spoločenské podujatia. Ako jediné slovenské kúpele, organizujú Medzinárodné hudobné leto. Mimoriadne obľúbené sú pravidelné letné kolonádne koncerty klasickej hudby.

Bardejovská minerálna voda je prírodná-liečivá, slabo až stredne mineralizovaná, hydrogén uhličitanovo-chloridová, sodná, železitá uhličitá, studená, hypotonická, so zvýšeným obsahom kyseliny boritej. Množstvo prvkov vo vode je v každom prameni odlišné, a preto obvyklé liečebné dávky určuje lekár v závislosti od indikácie a zdravotného stavu klienta. Vody sa používajú najmä na pitné kúry, minerálne kúpele a inhalácie. Zo všetkých slovenských kúpeľov majú Bardejovské najširšie indikačné zameranie. Liečia sa tu onkologické choroby, choroby obehového a tráviaceho ústrojenstva, choroby z poruchy látkovej výmeny a žliaz s vnútornou sekréciou, netuberkulózne choroby dýchacích ciest, choroby z povolania, ochorenia obličiek a močových ciest, choroby pohybového ústrojenstva, ženské ochorenia a novinkou je liečba nervových ochorení. 

Bardejovské kúpele patria k trom najobľúbenejším, najnavštevovanejším a počtom lôžok najväčším slovenským kúpeľom. Vlani zamestnávali priemerne 265 osôb.  Zároveň sa hrdia tým, že patria medzi najstaršie kúpele s najdlhšou tradíciou poskytovania kúpeľných služieb. Vychutnávala si ich na liečení v roku 1895 manželka Františka Jozefa I. cisárovná Alžbeta, nazývaná Sisi, ktorej socha sa vyníma v kúpeľnom parku. Pobýval tu aj rakúsko-uhorský cisár Jozef II. (1783), Mária Lujza, neskoršia manželka cisára Napoleóna (1809), ruský cár Alexander I. (1821) a poľská kráľovná Mária Kazimiera Sobieska, manželka poľského kráľa Jána III. Sobieského. 

Viac informácií na : www.kupele-bj.sk

Centrálne rezervačné oddelenie:

Tel.: 054/477 4346, 477 2717 Fax: 054/472 3549

E-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript. , Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.