Liptov chystá novinky pre cyklistov

Liptov sa mení na cyklistický región. Svedčia o tom nielen desiatky kilometrov novo vyznačených trás, ale aj ďalšie skvalitnenie služieb pre cykloturistov. Môžu sa totiž tešiť na obsažnejšiu mapu všetkých cyklotrás a zároveň mobilnú aplikáciu v podobe digitálneho sprievodcu.

Nie náhodou si Liptov vybrali za dejisko svojich etáp aj organizátori dvoch významných cyklistických pretekov. Zvučné mená svetovej cyklistiky zavítajú v lete na Liptov a to hneď dvakrát. Najskôr v rámci pretekov Okolo Slovenska (4.-5. júna) a následne pod značkou Tour de Pologne (7. augusta). Nie je vylúčené, že v peletóne najmä druhých menovaných pretekov sa môže objaviť aj niektorý z našich najúspešnejších pretekárov. 

Na Liptove tento rok vyrastie 67 km nových trás a spolu dosiahnu dĺžku 770 km. „Chceli sme zatraktívniť najmä okolie Liptovskej Mary, ktoré poskytuje nádherné scenérie a výborné podmienky na cyklistiku. Výhodou je, že trasa sa vyhne frekventovaným cestám a tým bude aj bezpečnejšia. Ďalšie trate privedú milovníkov športu na dvoch kolesách do Čutkovskej a Žiarskej doliny,“ informuje Darina Bartková, riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu Region Liptov.

Cyklistov čaká aj vylepšená mapa cyklistických trás, ktorá bude tvoriť prílohu časopisu Biker a zadarmo ju dostanú pre svojich hostí aj ubytovatelia, ktorí sa zapojili do systému Liptov Region Card. Návštevníci regiónu určite ocenia aj novú mobilnú aplikáciu s prezentáciou všetkých cyklotrás „Jedná sa o úplne novú webovú a mobilnú aplikáciu ponúkajúcu interaktívne mapy s veľkým množstvom informácií o atrakciách, trasách, komerčných a nekomerčných prevádzkach v okolí. Poradí kedy, kde a čo sa dá robiť v regióne Liptov počas celého roka. Ponúka veľké množstvo turistických a cyklistických trás, informácie o lanovkách, bazénoch, reštauráciách, hoteloch doprave a podobne. Využití je naozaj veľmi veľa a každý si môže nájsť to svoje“ vysvetľuje manažérka TOP stredísk OOCR Region Liptov Petra Šuhajdová. 

Leto na Liptove bude bohaté aj na rôzne cyklistické podujatia. Kto má záujem, môže sa začiatkom júna zapojiť do 7. ročníka akcie Cez Slovensko na bicykli za 4 dni, ktoré propaguje nezlomnú vôľu hendikepovaných ľudí a ich snahu prejsť na bicykli krajinu v sprievode známych osobností. V polovici augusta zasa vyrazia na trať účastníci Cykloturistického maratónu po stopách Martina Rázusa. „Za návštevu rozhodne stoja aj oba liptovské bike parky – v Jasnej a na Malinom Brde, ktoré na leto chystajú množstvo noviniek, súťaží, festivalov či dokonca výučbu zjazdového bicyklovania,“ dopĺňa Šuhajdová.

Zdroj: OOCR Región Liptov