Na Liptove očakávajú prekonanie rekordu v návštevnosti

Liptáci majú našliapnuté k najúspešnejšiemu roku z pohľadu návštevnosti v doterajšej histórii. Svedčia o tom štatistiky za prvé tri štvrťroky, ktoré atakujú rekordné počty z predkrízového roku 2008. Od januára do konca septembra dovolenkovalo v Žilinskom kraji 664 056 turistov, čo predstavuje vyše 9-percentný nárast v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka.

V počte prenocovaní je Žilinský kraj na Slovensku suverénna jednotka. V porovnaní s prvými tromi kvartálmi minulého roka zaznamenal nárast o 6,31 %, čím predbehol Prešovský a Bratislavský kraj. „Teší nás, že leví podiel na týchto číslach máme práve my na Liptove. Je to výsledok masívnych investícií do zlepšenia turistickej infraštruktúry a zároveň podporných podujatí, ktoré k nám lákajú stále viac návštevníkov. Vďaka nim evidujeme bezmála 10,5-percentný nárast prenocovaní,“ neskrýva spokojnosť Darina Bartková, riaditeľka oblastnej organizácie cestovného ruchu REGION LIPTOV.

Kým v predkrízovom roku 2008 zaznamenali v regióne 1 317 330 prenocovaní, dobré výsledky predchádzajúcich období naznačujú, že rekord návštevnosti bude v tomto roku prekonaný. Za prvé tri štvrťroky Liptov totiž zaznamenal už 1 158 699 prenocovaní. Počet turistov od januára do septembra narástol o 15,58 %, na čom majú v porovnaní s minulým rokom zásluhu najmä zahraniční dovolenkári. Tento rok ich na Liptov prišlo o pätinu viac ako počas prvých troch štvrťrokov minulého roka. „Najviac ich pochádza z Českej republiky, nasleduje Poľsko a Ukrajina. Teší nás najmä postupný návrat českej a poľskej klientely, ktorá si k nám po zavedení eura a vypuknutí krízy hľadá cestu o niečo ťažšie. Viacerí turisti však potvrdili, že im náš región prirástol k srdcu a lákajú ich najmä novinky, ktoré tu pribudli v poslednom období,“ konštatuje Bartková.

Počas prvých deväť mesiacov tohto roka si našlo cestu na Liptov 385 898 dovolenkárov, z toho takmer 59 % domácich. Okrem tradičnej bašty turizmu Demänovskej doliny majú dôvod na radosť aj mestách. Kým Liptovský Mikuláš prilákal o 18,29 % viac turistov, do Ružomberka ich zavítalo o 31,4 % viac. „Aj tieto čísla dokazujú, že mestá sa musia aktívne podieľať na rozvoji cestovného ruchu v regiónoch. Zdá sa, že na Liptove sa nám podarilo vhodne doplniť ponuku najväčších stredísk a tým osloviť viac návštevníkov. Verím, že naše aktivity v budúcom roku opäť zaujmú a pomôžu k dosiahnutiu spoločného cieľa, ktorým je rekordná sezóna,“ dopĺňa primátor Ružomberka Ján Pavlík.

Stúpajúce počty návštevníkov v najznámejších turistických regiónoch sú aj výsledkom činnosti oblastných organizácií cestovného ruchu, ktoré cestovnému ruchu na Slovensku vdýchli nový život. Treba len veriť, že súčasné výsledky sú len prvým z množstva úspechov, ktoré náš turizmus v budúcnosti čakajú.

Zdroj: OOCR Región Liptov